К82 |
Криштопа, С. І. Розвиток наукових основ підвищення знософрикційних властивостей гальм нафтогазового обладнання та технологічного транспорту [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра техн. наук : спец. 05.05.12 "Машини нафтової і газової промисловості" / Криштопа Святослав Ігорович ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. – Івано-Франківськ, 2016. – 40 с. : рис., табл. – 30-35.
Криіптопа СІ. Розвиток наукових основ підвищення знософрикційних властивостей гальм нафтогазового обладнання та технологічного транспорту. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.05.12 - машини нафтової і газової промисловості. - Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, 2016.
У дисертаційній роботі вирішено науково-прикладну проблему підвищення знософрикційних властивостей та допустимої енергонаванетаженості гальмівних пристроїв нафтогазового обладнання та технологічного транспорту.
Досліджена трибоелектрична динаміка та електричні, теплові, механічні і хімічні градієнти, що розвиваються в поверхневих шарах гальмівних пар. Оцінено фізичні поля поверхневих зон металополімерних пар тертя виходячи з розподілу в них об'ємних зарядів і зарядженості їхніх шарів. Встановлений вплив електричних полів на знософрикційні властивості та енергонавантаженість металополімерних пар тертя гальмівних пристроїв. Досліджений зв'язок енергетичних рівнів поверхонь тертя під час трибоелектричної взаємодії та процесів термостимульованої поляризації і деполяризації електричними струмами поверхонь контактів на енергонавантаженість металополімерних гальмівних пар. Встановлений вплив зміни типів контактів на напрямок електричних струмів в поверхневих шарах пар тертя. Розкрита природа розвитку температурних градієнтів під час циркуляції електричних струмів в поверхневих шарах фрикційних елементів.
Розроблений метод визначення внутрішніх та зовнішніх експлуатаційних параметрів гальмівних пристроїв нафтогазового обладнання та технологічного транспорту. Оцінена піддатливість елементів конструкцій фрикційних вузлів І їх стиків в різних типах гальмівних пристроїв та встановлений її вплив на теплонавантаженість та динамічний коефіцієнт взаємного перекриття пар тертя. Запропоновані конструкції удосконалених і нових фрикційних вузлів різних типів гальмівних пристроїв нафтогазового обладнання та технологічного транспорту з підвищеною допустимою енер-гонавантаженістю та покращеними знософрикційними властивостями.
Ключові слова: нафтогазове обладнання, технологічний транспорт, металопо-лімерна пара тертя, важконавантажений фрикційний вузол, трибоелектричний струм, контактна різниця потенціалів, енергонавантаженість, стрічково-колодкове гальмо, бапабанно-колопкове гальмо.
|