Ц56 |
Цибуля, С. Д. Науково-методологічні засади підвищення рівня екологічної безпеки трубопровідного транспорту [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра техн. наук : спец. 21.06.01 "Екологічна безпека" / Цибуля Сергій Дмитрович ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т. нафти і газу. – Івано-Франківськ, 2015. – 47 с. : табл. – 33-44.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 21.06.01 - екологічна безпека (технічні науки). - Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківськ, 2015.
Дисертацію присвячено вирішенню проблеми підвищення рівня екологічної безпеки трубопровідного транспорту, в умовах екодеструктивного техногенного інгредієнтно-го та енергетичного забруднення, охарактеризованих в роботі за розробленою уніфікованою оцінкою, на основі сумарного показника еконебезпеки І", що сформований за 10 інтегральними показниками Ін= (Ка, Кi, КВ, Кp, КЗ, КЕМП. КV, Крз, а також Ккм, Кмцв). Обгрунтовано науково-методологічні засади підвищення рівня екобезпеки ТРТ, що базуються на розроблених моделях: комплексної системи екологічного моніторингу (І) з визначенням інтегральних показників екостану та допустимого рівня еконебезпеки техноп-риродних систем з ТРТ; засобів забезпечення еколого-експлуатаційної надійності ТРТ удосконаленням екологічно безпечних технологічних процесів, з додержанням нормативів шкідливих техногенних впливів на довкілля, з використанням розроблених синергічних захисних композицій (СЗК), модифікованих захисних покриттів (МЗП), на вторинній сировині, з ефектом металохелатування (II); розширеної диференційованої оцінки захисної дії СЗК, МЗП, та синергічних добавок (6 груп, 33 ГТЦ сполуки), із забезпеченням вну-трішньомолекулярного та міжмолекулярного синергізму (III). Модель І - дає можливість:
прогнозувати рівень впливу техногенного забруднення (ТЗ), його трансформацій - на агресивність водойм, ґрунту, атмосферного повітря (за фізико-хімічними константами), встановити залежності показників тривкості, витривалості трубних сталей та зварних з'єднань в забруднених середовищах від інтегральних показників ТЗ довкілля важкими металами, як супертоксикантами XXI ст., та енергетичного забруднення. Моделі II, III дають можливість здійснити заходи по стабілізації та поліпшенню стану довкілля удосконаленням засобів підвищення рівня екологічної безпеки ТРТ, за диференційованими характеристиками: показниками технічної, технологічної, екологічної та економічної ефективності, з одержанням позитивного синергічного екологічного ефекту. Результати дисертаційної роботи впроваджено у виробництво, навчальний процес та практику роботи Державної екологічної інспекції в Чернігівській обл.
Ключові слова: екодеструктивне техногенне інгредієнтне, енергетичне забруднення, трубопровідний транспорт, удосконалення технологічних процесів, моделі забезпечення екологічної безпеки.
|