Н16 |
Нагорняк, Р. І. Удосконалення методів контролю обводнення нафтогазонасичених пластів за результатами геофізичних досліджень свердловин [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. геол. наук : спец. 04.00.22 "Геофізика" / Нагорняк Роман Ігорович ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. – Івано-Франківськ, 2014. – 21 с. : рис. – 17.
Нагорняк Р. І. Удосконалення методів контролю обводнення нафтогазонасичених пластів за результатами геофізичних досліджень свердловин. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата геологічних наук за спеціальністю 04.00.22 "Геофізика". - Івано-Франківський національний
технічний університет нафти і газу, м. Івано-Франківськ, 2015.
У дисертаційній роботі вирішується ряд важливих проблем, які виникають під час контролю за розробкою родовищ із застосуванням геофізичних методів досліджень свердловин.
З урахуванням петрофізичної характеристики порід обґрунтовано ефективність використання імпульсного нейтрон-нейтронного каротажу при вивченні характеру обводнення продуктивних відкладів. Для проведення ефективного контролю за ступенем обводнення побудовано просторові схеми зміни часу життя теплових нейтронів у скелеті породи-колектора та у випадку його максимального насичення (на прикладі Північно-Долинського родовища).
Встановлено коефіцієнт оцінки ступеня обводнення продуктивних пластів за результатами вимірювання часу життя теплових нейтронів у процесі експлуатації. Також пропонується застосування різницевого параметра для спостереження за динамікою обводнення продуктивних порід з використанням відносного параметра, який враховує об'єм порового простору за результатами методу нейтронного гамма-каротажу.
Досліджено температурні характеристики продуктивних відкладів у нагнітальних свердловинах у процесі закачування індикаторної рідини.
Розроблено методико-технологічну основу виділення локальних інтервалів приймальносгі нагнітальних свердловин у випадку застосування термометрії в динамічному режимі проведення вимірювань.
Побудовано фільтраційну модель Пасічнянського родовища за даними геофізичних досліджень свердловин.
Удосконалено оцінку достовірності виділення пропущених продуктивних пластів за допомогою введеного критерію, що базується на визначенні розбіжності між реальними та розрахованими за фільтраційною моделлю дебітами. З цією метою за даними геофізичних досліджень свердловин побудовано детальну фільтраційну модель палеогенових відкладів менілітової світи Пасічнянського нафтового родовища.
Ключові слова: геофізичні дослідження свердловин, фільтраційно-ємнісні властивості, структура порового простору, імпульсний нейтрон-нейтронний каротаж, індикаторний метод, обводнення продуктивних покладів, фільтраційна модель, термометрія.
|