А87 |
Архипова, Л. М. Науково-методологічні основи природно-техногенної безпеки поверхневих гідроекосистем Карпатського регіону [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра техн. наук : спец. 21.06.01 "Екологічна безпека" / Архипова Людмила Миколаївна ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. – Івано-Франківськ, 2012. – 39 с. – 30-31.
Архипова Л.М. Науково-методологічні основи природно-техногенної безпеки поверхневих гідроекосистем Карпатського регіону. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 21.06.01 - екологічна безпека. - Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Івано-Франківськ, 2012.
У дисертаційному дослідженні вирішено актуальну науково-прикладну проблему підвищення рівня екологічної безпеки поверхневих природно-техногенних гідроекосистем Карпатського регіону.
Розроблено наукові методи оцінки якісної і кількісної складової природно-техногенної безпеки гідроекосистем, зокрема, потенціалу якості, збалансованості водокористування, природно-техногенного ризику водокористування і на їх основі оцінювання рівня природно-техногенної безпеки гідроекосистем.
Встановлено функціональні закономірності просторового розподілу параметрів якісної та кількісної складової природно-техногенної безпеки з можливістю визначення їх норми за значенням висоти місцевості в будь-якому створі основних гідроекосистем Карпатського регіону: Дністра, Прута і Сірету, Тиси. Встановлено багаторічні та внутрішньорічні тенденції і закономірності часового розподілу якісної і кількісної складової природно-техногенної безпеки гідроекосистем Карпатського регіону. Доведено, що з точки зору стану гідроекосистем та категорії їх природно-техногенної безпеки, привабливість для реалізації технічних рішень зменшується в напрямку гідроекосистем рік Тиса - Прут - Сірет - Дністер.
Запропоновано та обгрунтовано стратегічні напрямки та технічні рішення підвищення рівня природно-техногенної безпеки гідроекосистем Карпатського регіону на основі аналізу проблем водозабезпечення населення та оцінювання екологічної ефективності різних проектних варіантів технічних систем у межах гідроекосистем. Положення запропонованої методології природно-техногенної безпеки поверхневих гідроекосистем успішно апробовані та впроваджені.
Ключові слова: природно-техногенна безпека, гідроекосистеми, Карпатський регіон, просторово-часові закономірності.
|