Я45 |
Якимечко, Я. Я. Удосконалення технології видобування високов'язких нафт струминними насосами з використанням енергії пульсуючих потоків [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.15.06 "Розробка нафтових та газових родовищ" / Якимечко Ярослав Яремович ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. – Івано-Франківськ, 2013. – 20 с. : іл., рис. – 18-19.
Якимечко Я. Я. Удосконалення технології видобування високов'язких нафт струминними насосами з використанням енергії пульсуючих потоків. - На правах рукопису.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.06. - Розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківськ, 2012 р.
Дисертація присвячена проблемі удосконалення технології видобування високов'язких нафт струминними насосами з розділеними робочими потоками з використанням енергії пульсуючих потоків із свердловин глибиною до 2000 м.
В дисертації проведено теоретичні дослідження пульсаційно-хвильових явищ, зокрема кавітації, яку штучно створюють в потоці робочої рідини при проходженні нею через гідродинамічний кавітатор.
Експериментально визначено характер пульсацій потоку робочої рідини, який полягає у зменшенні величин тиску на виході з вихрової камери з амплітудою від 0,21 до 0,28 МПа і частотою від 10 до 12 Гц. Встановлено, що виникнення кавітації на виході з гідродинамічного кавітатора спричиняє руйнування просторової структури високов'язкої нафти, розривання її полімолекулярних ланцюгів і призводить до зниження її в'язкості.
Результати проведених лабораторних і стендових досліджень та промислових випробувань використані при розробці стандарту підприємства ВАТ "Укрнафта" СТП 320.00135390.016-98 "Технологія видобування високов'язких нафт за допомогою вставного струминного апарату з розділеними робочими потоками". Стандарт введено в дію вперше.
Ключові слова: видобування високов'язкої нафти, струминний насос, кавітаційно-пульсаційні коливання, кавітація, руйнування механічної структури високов'язкої нафти, зниження в'язкості нафти, збільшення дебіту.
|