Ч-41 |
Челядин, Л. І. Наукові засади ресурсозберігаючих технологій та устаткування підвищення екологічної безпеки промислових об'єктів Прикарпаття [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра техн. наук : спец. 21.06.01"Екологічна безпека" / Челядин Любомир Іванович ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. – Івано-Франківськ, 2011. – 33 с. – 27-33.
Челядин Л.І. Наукові засади ресурсозберігаючих технологій та устаткування підвищення екологічної безпеки промислових об'єктів Прикарпаття. - На правах рукопису.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 21.06.01 - Екологічна безпека. - Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківськ, 2011.
У дисертаційній роботі наведено аналіз кількості та складу відходів виробництва (здебільшого твердих), оскільки їх кількість (близько 30 млрд. т) та токсичність забруднюють довкілля. Найбільша кількість твердої техногенної сировини утворюється в енергетичній (шлаки ТЕЦ), гірничій (шлами вуглевидобутку) галузях та водоочищення (шлами нафтовидобутку, нафтоперероблення, гальванічних і електронних виробництв). Для зменшення впливу чинників екологічної небезпеки проведено комплекс різнопланових досліджень з екологічних і технологічних аспектів їх утилізації.
На основі аналізу відомих методів перероблення відходів (техногенна сировина) встановлено їх недоліки та розроблено нові напрямки і методи утилізації (патенти №№ 55581 А, 5247, 16950, 13742) та устаткування (патенти №№ 5740, 27668, 28030), які є екологічно безпечними та менш енергозатрат ними порівняно з вже існуючими. Матеріали, які утворюються під час утилізації, мають пористу структуру і містять на своїй поверхні ферити перехідних металів, що підвищує їх сорбційні і каталітичні властивості. Ці матеріали можна використовувати як фільтруючі під час очищення газів та рідин.
Утворені вуглецевомінеральні матеріали реально апробовані в технологіях очищення газів і рідин та перетворення карбоногідрогенів. Результати дисертаційних дослідженнях та акти випробовувань підтверджують ефективність очищення газів та рідин від шкідливих компонентів, а також каталітичні властивості ВММ в процесах перетворення карбоногідрогенів.
Запропоновані методи утилізації техногенних відходів, очищення стічних вод та вдосконалене устаткування дають змогу зменшити кількість техногенних відходів, що зменшить техногенне навантаження на довкілля, а, відтак підвищать рівень екологічної безпеки промислових об'єктів, регіонів.
Ключові слова: техногенна сировина, відходи, екологічна безпека, методи, водоочищення, утилізація, фільтрація, устаткування, технологічні параметри.
|