Б41 |
Бейзик, О. С. Підвищення якості розкриття продуктивних горизонтів на родовищах Прикарпаття [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.15.06 "Розробка нафтових та газових свердловин" / Бейзик Ольга Семенівна ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. – Івано-Франківськ, 2011. – 20 с. – 16.
Бейзик О.С. Підвищення якості розкриття продуктивних горизонтів на родовищах Прикарпаття. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.06 - Розробка нафтових та газових родовищ. - Івано-Франківський національний технічний університет нафти та газу, Івано-
Франківськ, 2011.
Дисертацію присвячено проблемі підвищення якості розкриття продуктивних горизонтів на родовищах Прикарпаття завдяки розробці та впровадженню рецептури безглинистого крохмально-калієвого бурового розчину, нових хімічних реагентів та застосування інгібіторів деструкції та ініціаторів ферментації крохмалю.
На підставі аналізу гірничо-геологічних умов, типів бурових розчинів та огляду літературних джерел зроблено висновок про необхідність розробки рецептури бурового розчину на основі вітчизняних хімічних реагентів з такими характеристиками, які б забезпечували збереження первинних фільтраційних властивостей колекторів.
Проведено теоретичні та лабораторні дослідження, на підставі яких розроблено рецептуру безглинистого крохмально-калієвого розчину (БККР). Досліджено технологічні властивості, вивчено вплив температури та інших чинників на властивості БККР. Проведено серію лабораторних експериментів з дослідження впливу інгібіторів деструкції на ферментативну стійкість крохмальних реагентів під час буріння свердловини та ініціаторів ферментації на руйнування структури молекули крохмалю під час освоєння свердловин. Запропоновано спосіб розкриття тріщинуватих продуктивних горизонтів з низькими пластовими тисками.
Виконано теоретичні та експериментальні дослідження з покращення властивостей крохмальних реагентів, у результаті яких отримано карбоксильний крохмальний реагент (ККР), який розчинний у воді, термостійкий та стійкий до ферментативної деструкції.
Розроблено рекомендації на приготування безглинистого крохмально-калієвого розчину, які передані для промислового впровадження. Проведено промислові випробування ККР під час буріння свердловин на родовищах Стрийського ВБР, які підтвердили його ефективність під час регулювання параметрів бурових розчинів.
Ключові слова: буровий розчин, реагент, безглинистий крохмально-калієвий буровий розчин, ініціатори ферментації, інгібітори деструкції, карбоксильний крохмальний реагент.
|