К92 |
Купчак, В. Р. Формування тарифів на послуги газорозподільних підприємств [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук : спец. 08.00.04 "Економіка та управління підприємствами (нафтова і газова промисловість)" / Купчак Володимир Романович ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. – Івано-Франківськ, 2011. – 20 с. – 16-17.
Купчак В. Р. Формування тарифів на послуги газорозподільних підприємств. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (нафтова і газова промисловість). - Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківськ, 2011.
Дисертаційна робота присвячена розробці теоретичних і науково-методичних засад та інструментарію формування тарифів на послуги ГРП.
В дисертаційній роботі розроблено алгоритм поетапного аналізу поведінки споживачів, націленої на пошук найпривабливіших сегментів ринку для подальшого аналізу, вибору та обґрунтовування стратегій і методів ціноутворення, необхідних для розробки диференційованого підходу до управління тарифною політикою на газ, заснованого на використанні механізму цін.
Запропонований диференційований підхід до встановлення цін (тарифів) на газ за допомогою розробленої матриці цінових стратегій забезпечує досягнення оптимального рівня попиту на газ, що задовольняє споживачів газу, з одного боку, а з другого боку, гарантує виробнику (постачальнику) газу прийнятну норму прибутку.
В рамках формування тарифної політики запропонована сезонна диференціація оптових цін для промислових споживачів на природний газ, відповідно до якої літні ціни повинні бути знижені, а зимові - збільшені при збереженні незмінної динаміки середньої ціни на газ. Для оцінки нерівномірності витрат палива використано коефіцієнт, що характеризує відносні запаси палива, необхідні для компенсації відхилення споживання палива протягом даного періоду (в даному випадку року) від його рівномірного (середнього за період) споживання або видобутку.
Запропоновано принциповий підхід до оцінки регулювання сезонної нерівномірності, при якому критерієм вибору варіанту регулювання нерівномірності газоспоживання є мінімум зведених витрат в кожну систему регулювання при рівності річних обсягів подачі газу в регіон.
Ключові слова: тарифи, ціноутворення на газ, матриці цінових стратегій, газорозподільні підприємства.
|