П86 |
Психологічна енциклопедія [Текст]. А-Я : Абазія - Ятрогенія / Степанов О. М., авт.-упоряд. – К. : Академвидав, 2006. – 423 с. – (Енциклопедія ерудита).
В енциклопедії у термінах і поняттях відображено сучасний рівень розвитку психологічної науки, охоплено основну інформацію з різноманітних її галузей, відомості про багатьох видатних учених-психологів.
Розрахована на психологів-науковців, практичних психологів, спеціалістів соціальної роботи і педагогів, викладачів, аспірантів, магістрів і студентів вищих навчальних закладів, а також на широке коло читачів, які цікавляться різними питаннями психології. Приверне вона увагу і поціновувачів довідково-енциклопедичних видань, які усвідомлюють неабияке їх значення в епоху словників.
Енциклопедія містить 2185 статей.
Пізнаючи світ, утверджуючись у ньому, людина пізнає і себе, відкриває нові грані у своєму Я. Для неї все цікавішими стають власний внутрішній світ і світ людей, з якими їй доводиться взаємодіяти, вона усвідомлює закономірності буття цих світів. Чим більше дізнається про них, тим сильніше переконується в їх безмежності, непізнанності. І з часом допитливий розум знаходить пояснення багатьом процесам, які відбуваються у внутрішньому світі особистості та обумовлюють її інтеракції у зовнішньому середовищі.
Незаперечну цінність у пізнанні Я особистості мають знання із психології, які останнім часом стали актуальними і в нашій країні. Свідченням цього є розширення спектра психологічних дисциплін у вищих навчальних закладах, суттєве урізноманітнення проблематики наукових досліджень, розвиток мережі психологічних служб і центрів, активна зацікавленість засобів масової інформації питаннями психічного життя особистості. Характерною складовою цього процесу є випуск у світ першого в Україні енциклопедичного видання, що має на меті систематизувати у термінах і поняттях основні знання понад 80 психологічних дисциплін, відомості про багатьох провідних вітчизняних і зарубіжних учених-психологів. Значну увагу у ньому приділено теоретичним засадам основних наукових напрямів, течій і шкіл, методам обробки експериментальних даних, розкриттю використовуваних у психології термінів і понять інших наук, які отримали в ній нове тлумачення.
Сучасна психологічна наука постійно збагачується новими знаннями, що є підставою для розмірковувань над поліпшенням цього видання у майбутньому, яке здійснюватиметься завдяки освоєнню нових інформаційних джерел, а також у відповідь на зауваження і побажання читачів.
Свого часу датський філософ Сьорен К'єркегор зауважив, що психолог повинен бути вправнішим, ніж танцівник на дроті, якщо він має на меті проникнути у внутрішній світ людини, поставити себе на її місце. Немала вправність потрібна кожному, щоб зрозуміти і розуміти себе га інших, керувати собою у різноманітних ситуаціях міжособистісної і колективної взаємодії. Можливо, цьому прислужиться і пропоноване видання.
|