К63 |
Комлєв, О. О. Історико-динамічні басейнові геоморфосистеми геоморфологічних формацій Українського щита [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра геогр. наук : спец. 11.00.04 "Геоморфологія та палеогеографія" / Комлєв Олександр Олександрович ; НАН України, Ін-т географії. – К., 2005. – 37 с. – 30-34.
Комлєв О.О. Історико-динамічні басейнові геоморфосистеми геоморфологічних формацій Українського щита. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора географічних наук за спеціальністю 11.00.04 - геоморфологія та палеогеографія. - Інститут географії НАН України. Київ, 2005.
Теоретично, методологічно, методично обгрунтовано морфохронодинаміч-ний підхід вивчення геоморфогенезу. На його основі досліджені просторово-часові закономірності формування історико-динамічних басейнових геоморфосистем геоморфологічних формацій цокольних рівнин Українського щита. Розроблені моделі їх просторово-часової організації на основі єдиного структурно-функціонального аналізу експонованих і похованих елементів рельєфу.
Встановлені етапність і циклічність розвитку історико-динамічних басейнових геоморфосистем корелюються з тектонічними на рівні макроциклів і мезо-циклів, спричинені їх саморозвитком на рівні мікроциклів. На планетарні чинники накладались регіональні і локальні тектонічні. Уточнена регіональна модель інтегральної мегасистеми "земна поверхня-літосфера-астеносфера Гутенберга".
Створені карти статики і динаміки історико-динамічних басейнових геоморфосистем, розроблені їх кількісні показники, складені класифікації.
Історико-динамічні басейнові геоморфосистеми взаємодіють з різними природними і техногенними об'єктами і системами, впливають на їх розвиток, що визначає їх практичне використання. Просторово-часові закономірності формування історико-динамічних басейнових геоморфосистем відображуються і в інших геолого-географічних об'єктах.
Історико-динамічні басейнові геоморфосистеми впливали на утворення покладів деяких осадочних корисних копалин, виникнення несприятливих екологічних ситуацій, техногенне забруднення території тощо.
Ключові слова: морфохронодинамічний підхід, історико-динамічна басейнова геоморфосистема, просторово-чдсові закономірності.
|