У74 |
Усатюк, Д. А. Удосконалення процесу деформування та розробка поковок підвищеної точності з використанням методу скінчених елементів [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.03.05 "Процеси та машини обробки тиском" / Усатюк Дмитро Андрійович ; Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля. – Луганськ, 2007. – 19 с. – 16-17.
Усатюк Д.А. Удосконалення процесу деформування та розробка поковок підвищеної точності з використанням методу скінчених елементів. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.03.05 - процеси та машини обробки тиском. Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Луганськ, 2007.
Дисертаційна робота присвячена вирішенню науково-технічної задачі підвищення точності гарячого штампування для зменшення витрат металу та поліпшення якості поковок шляхом удосконалення процесу деформування та розробки поковок підвищеної точності з використанням методу скінчених елементів.
В дисертації дослідження напружено-деформованого стану при гарячому штампуванні зведено до нестаціонарної нелінійної зв'язаної задачі термопластично-сті для вирішення якої розроблено математичну модель пружно-пластичного матеріалу з функцією термомеханічного зміцнення та розроблена методика, згідно до якої напружено-деформований стан поковок та штампів визначається з урахуванням механічних властивостей матеріалу, що змінюються під впливом температурно-швидкісних умов. Для підвищення геометричної точності поковок отримано аналітичну залежність геометричної точності від нерівномірності напружено-деформованого стану поковки при гарячому штампуванні. Розроблена методика оцінки стійкості пластичної рівноваги точок поковки з використанням параметрів напружено-деформованого стану, що дозволяє оцінити якість поковок на стадії проектування технологічного процесу. Рекомендовано залежність для визначення стійкості штампів на основі режиму роботи та втомної міцності штампових сталей. Розроблені поковки впроваджені у виробництво у ВАТ ККЗ "Центрокуз" з економічним ефектом 122960 гривень на рік.
Ключові слова: гаряче штампування, штампувальний молот, напружено-деформований стан, метод скінчених елементів, термомеханічне зміцнення, модель пружно-пластичного матеріалу, нестаціонарна нелінійна зв'язана задача термопластичності, функція геометричної точності, стійкість штампу, функція Ляпунова.
|