Ф33 |
Федоришин, Ю. І. Модель прогнозу та пошуків джерел корінної алмазоносності ії реалізація на території Українського щита [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра геол. наук : спец. 04.00.01 "Загальна та регіональна геологія" / Федоришин Юрій Іванович ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – К., 2007. – 44 с. – 37-40.
Федоришин Ю.І. Модель прогнозу та пошуків джерел корінної алмазоносності і її реалізація на території Українського щита. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора геологічних наук за спеціальністю 04.00.01 - загальна та регіональна геологія. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.
Уперше на прикладі УЩ реалізована модель прогнозування та розшуків джерел корінної алмазоносності з використанням системного аналізу на комплексній основі. Це стало можливим завдяки геостатистичному опрацюванню фактичного матеріалу із застосуванням сучасних комп'ютерних технологій. Виявлено просторову зміну потужності літосфери УЩ як петрологічної передумови алмазоносності, зв'язок її з хімізмом кристалічних порід фундаменту. Розкрито особливості будови земної кори УЩ, закономірності розвитку мантійно-корових та внутрішньокорових зон розломів, просторове положення та геологічну сутність різноглибинних неоднорідностей. Виявлено існування, просторове розташування, характерні ознаки та роль стовбурних зон мантійної і корової проникності, які є прообразом зон прихованих розломів, що могли слугувати транспортними шляхами для кімберлітових і лампроїтових розплавів. Використання морфоструктурного аналізу дало змогу визначити зони динамічного впливу глибинних розломів на різних глибинних рівнях кори та на еродованій поверхні фундаменту, просторове розташування площ, потенційно перспективних на корінну алмазоносність. З'ясовано, що на УЩ в межах потенційно алмазоносних літосферних сегментів (Кіровоградський мегаблок) збереглись вулканічні апарати кімберлітового (лампроїтового) складу. Визначено перспективні щодо корінної алмазоносності ділянки УЩ. Доведено ендогенне походження Зеленогайської структури. Виявлені закономірності глибинної будови УЩ можна використовувати для металогенічного районування.
Ключові слова: алмазоносність, кімберліти, лампроїти, земна кора, літосфера, стовбурна зона, морфоструктурний аналіз, Український щит.
|