Ч-49 |
Чернега, С. М. Наукові основи створення кавітаційностійких захисних покриттів на сталі [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.16.01 "Металознавство та термічна обробка металів" / Чернега Світлана Михайлівна ; НАН України, Фіз.-технол. ін-т металів та сплавів. – К., 2007. – 42 с. – 37-39.
Чернега С.М. Наукові основи створення кавітаційностійких захисних покриттів на сталях. - Рукопис.
Дисертація па здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.16.01 -Металознавство і термічна обробка металів. Фізико-технологічний інститут металів і сплавів НАН України, Київ, 2007.
В роботі запропоновано новий концептуальний підхід до створення кавітаційностійких покриттів, який грунтується на розробці критеріїв вибору покриттів та технології їх отримання. Вперше розроблено фізичні критерії вибору захисних матеріалів, що грунтуються на аналізі хвильових процесів, що відбуваються при поширенні ударних хвиль під час кавітації. Вперше розроблено матеріалознавчі критерії оптимізації структури та складу, що базуються на принципах теорії зношування і дозволяють оцінювати стійкість покриттів в умовах кавітації, враховуючи їх характеристики - мікротвердість і тріщиностійкість. Критерії вибору оптимальних технологій враховують технологічність методу нанесення покриття що до можливості створення однорідних покриттів достатньої товщини за відносно короткий час; можливості одержання покриттів на складних тривимірних виробах. Розроблені критерії використані в роботі для створення нового классу покриттів на основі боридів та карбідів перехідних мета: ів, які були отримані методом хімшо-термічної обробки, запропоновані раціональні режими отримання покриттів та оптимальні суміші насичуючих порошкових середовищ.
Досліджено кавітаційну стійкість вуглецевих сталей з дифузійними покриттями на основі однокомпонентних та двокомпонентних систем карбідів перехідних металів Nb, Zr, Ті, V, Сr і показано, що стійкість сталей підвищується в 5-10 разів; легованими боридними покриттями - відповідно в 2-3 рази та газотермічними покриттями систем 12X18H9T-TiB2-VC, 12X18II9T-TiB;.-CrB2 - в 2-2,5 рази тільки після додаткової обробки поверхні за допомогою лазера.
Ключові слова: кавітація, покриття, карбіди, бориди, тріщшюстійкість, мікротвердість, хіміко-термічна обробка, газотермічні покриття, зношування.
|