С34 |
Сидоренко, О. С. Геометричне моделювання поведінки динамічних систем з нечіткими параметрами [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.01.01 "Прикладна геометрія, інженерна графіка" / Сидоренко Олена Сергіївна ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. – К., 2007. – 20 с. – 17.
Сидоренко О.С. Геометричне моделювання поведінки динамічних систем з нечіткими параметрами. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.01.01 - Прикладна геометрія, інженерна графіка. - Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, Україна, 2007.
Дисертація присвячена розв'язанню важливої науково-технічної задачі керування різновидом нелінійної динамічної системи з нечіткими параметрами. Для цього розроблено новий метод побудови геометричних моделей поверхонь поведінки динамічних систем з нечіткими параметрами. Метод дозволяє керувати у часі динамічними об'єктами з нечіткими параметрами шляхом наочного від стеження траєкторії руху "точки" миттєвих станів системи по поверхні поведінки цієї системи.
Новий метод побудови геометричних моделей поверхонь поведінки динамічних систем з нечіткими параметрами дозволяє: здійснювати в середовищі пакету Maple за допомогою R-функцій аналітичний опис базових функцій належності; складати набори нечітких правил, та виконувати за допомогою R-функцій аналітичні описи результатів їх виконання; складати алгоритми нечіткого висновку та формувати аналітичні описи областей можливих розв'язків задачі; будувати поверхні поведінки, графіки перехідних процесів та зображення фазових портретів систем керування об'єктами з нечіткими параметрами. На основі запропонованого методу розроблено спосіб керування у часі динамічними об'єктами з нечіткими параметрами шляхом відстеження траєкторії руху "точки" миттєвих станів системи по поверхні поведінки. Розроблено конкретні приклади керування: кондиціонером, для підтримки заданої температури в ємності хімічного устаткування; системою "кран - вантаж на баржі -платформа", з метою мінімізації часу розвантаження з обмеженням на амплітуду розгойдування вантажу; оберненим маятником, вісь якого закріплена на рухомому візку, з метою забезпечення рівноваги маятника шляхом переміщення візка. Результати впроваджено на АТЗТ "Важпромавтоматика", та у навчальному процесі кафедри НГГ НТУ "ХШ", що підтверджується відповідними довідками.
Ключові слова: динамічні системи, нечіткі множини, нечітка логіка, геометричне моделювання, поверхня поведінки, наочність, нелінійні змінні.
|