Р64 |
Розенбуш, В. К. Властивості розсіяного випромінювання малих тіл Сонячної системи [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра фіз.-мат. наук : спец. 01.03.03 "Геліофізика і фізика Сонячної системи" / Розенбуш Віра Калениківна ; НАН України, Голов. астроном. обсерваторія. – К., 2007. – 37 с. – 33-34.
Розенбуш В. К. Властивості розсіяного випромінювання малих тіл Сонячної системи. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.03.03 - Геліофізика і фізика Сонячної системи. - Головна астрономічна обсерваторія НАН України, Київ, 2006.
Дисертація присвячена дослідженню трьох популяцій малих тіл Сонячної системи - комет, астероїдів і супутників планет, які, не зважаючи на різну фізичну природу, демонструють багато спільних закономірностей у властивостях розсіяного випромінювання. Висновки дисертації ґрунтуються на дослідженні поляриметричного і фотометричного спостережного матеріалу 21 комети, 10 супутників планет та 6 астероїдів, отриманого дисертантом протягом 1988-2006 pp. на різних телескопах з апертурними і панорамними приймачами випромінювання. Наведено результати комплексних досліджень опозиційних ефектів у різних тілах Сонячної системи, зокрема відкриті поляризаційні опозиційні ефекти в деяких високоальбедних об'єктах. На основі поляриметричних та фотометричних даних на малих фазових кутах виділено клас високоальбедних об'єктів (астероїди 44 Ніза і 64 Ангеліна, супутники Іо, Європа, Ганімед і Япет, А і В кільця Сатурна) з унікальними опозиційними властивостями і тим самим експериментально доведено, що механізм когерентного підсилення зворотного розсіяння є ефективним фізичним механізмом розсіяння світла в природному середовищі Сонячної системи. Проведено розділення фазових і довготних залежностей поляризації випромінювання супутників Калісто та Япета. Виявлена залишкова поляризація випромінювання супутників Іо, Європи і Ганімеда в точці інверсії, що може бути пояснено структурною і/або оптичною неоднорідністю поверхні. Запропоновано нову класифікацію комет, яка ґрунтується на властивостях розсіяного і теплового випромінювання пилу. Виявлені особливості в поляризованому випромінюванні комет, зокрема аномальна спектральна залежність лінійної поляризації, кругова поляризація випромінювання комет, орієнтація пилових частинок у кометних атмосферах, варіації поляризації під час нестаціонарних процесів у кометах. Отримані нові закономірності й ефекти у розсіяному випромінюванні вибраних астероїдів та супутників.
Ключові слова: комети, астероїди, супутники планет, пил, поляриметрія, фотометрія, опозиційні ефекти, від'ємна поляризація, лінійна поляризація, кругова поляризація.
|