Р62 |
Рождественська, Л. М. Сорбційні властивості іонообмінних матеріалів та їх вплив на процес електродеіонізаційного вилучення іонів нікелю(ІІ) [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. хім. наук : спец. 02.00.04 "Фізична хімія" / Рождественська Людмила Михайлівна ; НАН України, Ін-т загальної та неорган. хімії ім. В. І. Вернадського. – К., 2007. – 20 с. – 16-18.
Рождественська Л.М. Сорбційні властивості іонообмінних матеріалів та їх вплив на процес електродеіонізаційного вилучення іонів нікелю (II). - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.04 - фізична хімія. Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України, Київ, 2007.
Дисертацію присвячено дослідженню сорбційних властивостей іонообмінних матеріалів з метою застосування в електродеіонізаційних процесах вилучення токсичних іонів Ni(II) з розчинів низької концентрації.
Знайдено, що сорбційна ємність та рухливість сорбованих іонів нікелю (II) в фазі органічних іонообмінншеів залежить від характеру їх пористої структури та ступеня поперечної зшивки, а для спеціально синтезованих селективних неорганічних іонітів на основі гідрофосфату цирконію - від вмісту фосфору та ступеня гідратації.
Встановлено, що для очищення нікельвмісних розбавлених розчинів методом електродеіонізації найбільш придатним є використання сильнокислотних слабосшитих смол та високогідратованих зразків гідрофосфату цирконію.
Вперше запропоновано використання змішаного шару цих іонітів для електродеіонізаційного вилучення іонів нікелю (П) з багатокомпонентних розчинів, завдяки якому забезпечується висока швидкість переносу іонів в камеру концентрування, зменшується можливість осадоутворення і підвищується селективність сорбції іонів нікелю (П) в прямоточному режимі. Визначені оптимальні умови процесу ефективного очищення розбавлених багатокомпонентних нікельвмісних розчинів (98% ступіть очищення), при дотриманні яких концентрація іонів нікелю (П) в діалізаті не перевищувала гранично допустимих концентрацій.
Ключові слова: катіонообмінні смоли, гідрофосфат цирконію, електродеіонізація, обезсолювання, нікель
|