П12 |
Павлиго, Т. М. Технологічні особливості одержання карбідосталей на основі швидкорізальної сталі з використанням гарячого штампування порошкових заготовок в пористих оболонках [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.16.06 "Порошкова металургія та композиційні матеріали" / Павлиго Тетяна Михайлівна ; НАН України, Ін-т проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича. – К., 2007. – 23 с. – 18-20.
Павлиго Т.М. Технологічні особливості одержання карбідосталей на основі швидкорізальної сталі з використанням гарячого штампування порошкових заготовок в пористих оболонках. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.16.06 - Порошкова металургія та композиційні матеріали. - Інститут проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України, Київ, 2007.
Приведено нове рішення науково-технічної задачі - встановлення закономірностей одержання карбідосталі Р6М5ФЗ - 20 % ТіС методом гарячого штампування неспечених порошків
і оболонках і розробки технологічного процесу виготовлення з неї високозносостійких виробів інструкційного призначення.
Рекомендовано використовувати на практиці співвідношення розмірів дисперсних твердих нслючень і матричного матеріалу як 1:(2,5...5), при цьому верхній розмір часток ТіС не повинен перевищувати 3 мкм.
Встановлено особливості гарячого ущільнення заготовок із шарів порошку й оболонки. Від співвідношень значень щільностей та фізичних властивостей (твердості, міцності і пластичності) шарів залежить напрямок швидкості течії матеріалів і, як наслідок, кінцевий розподіл показників напружено-деформованого стану. Для цих умов вперше отримано графічну залежність пресованості порошку карбідосталі при гарячому штампуванні від температури 1180 С.
Вивчено структуру карбідосталі, штампованої в оболонках від 1180°С. Показано, що досягнута відносно рівномірна дисперсність матеріалу. Відсутня дифузійна розчинність легуючих елементів (W, Мо, V, Сr) швидкорізальної сталі в карбіді титану.
Штампована карбідосталь за своїми механічними властивостями (міцність на згин, ударна в'язкість) займає проміжне положення між спеченою у вакуумі і штампованою із спеченої заготовки. Показники трибологічних характеристик не нижче таких для карбідосталей, виготовлених іншими методами (штампуванням спечених заготовок і екструзією).
Розроблено нові технологічні схеми процесів розмелу шихт карбідосталей, виготовлення пресуванням заготовок (шихт в оболонках), гарячого ущільнення заготовок в оболонках.
Ключові слова: карбідосталь, швидкорізальна сталь, карбід титану, розмел, гаряче штампування, двошарова заготовка, пориста оболонка.
|