О-66 |
Орлова, Т. М. Оптичні та спектральні властивості рідких кристалів з фоточутливою хіральною стероїдною домішкою [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. фіз.-мат. наук : спец. 01.04.15 "Фізика молекулярних і рідких кристалів" / Орлова Тетяна Миколаївна ; НАН України, Ін-т фізики. – К., 2007. – 22 с. – 16-19.
Орлова Т.М. Оптичні та спектральні властивості рідких кристалів з фоточутливою хіральною стероїдною домішкою. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.15 - фізика молекулярних і рідких кристалів. - Інститут фізики Національної академії наук України, Київ, 2007.
У роботі визначено закономірності впливу УФ-індукованих фотоперетворень домішкової хіральної молекули 7-дегідрохолестерину (7-ДГХ, провітаміну D3) на поляризаційні оптичні властивості та структуру нематичних і холестеричних рідких кристалів, а також зворотного впливу рідкокристалічної матриці на ефективність цистранс фотоізомеризації превітаміну D (фотоізомеру 7-ДГХ).
Виявлено, що утворений при УФ опроміненні транс-Ьомер з гнучкою .молекулярною структурою більше порушує анізотропну взаємодію молекул РК у порівнянні з початковим 7-ДГХ, що має жорстку молекулярну структуру. Встановлено, що у нематичному та холестеричному РК (нематик + оптично активна домішка), на відміну від ізотропних розчинників, спостерігається залежність ефективності цис-транс ізомеризації превітаміну D від концентрації 7-ДГХ, що є проявом колективного характеру ізомеризації домішкових молекул у РК середовищі. Встановлено, що утворюваний транс-ізомер є ліво-закручуючою хіральною домішкою і має більш високу закручуючу здатність порівняно з 7-ДГХ. Досліджено динаміку структурних змін індукованих холестеричних РК (нематик + 7-ДГХ) під час УФ опромінення. Визначено оптимальний склад РК суміші (нематик +
оптично активна домішка + 7-ДГХ) для розробки УФ біосенсора з візуальною оцінкою вітамін-Б-синтезуючої здатності сонячної та штучної УФ радіації.
Ключові слова: рідкий кристал, індукований холестерик, фотосинтез превітаміну D3, цис-транс ізомеризація, еліптичність поляризації світла, УФ біодозиметр.
|