Н90 |
Нурадинов, А. С. Управління формуванням структури металевих заготівок шляхом теплосилових дій на твердіючі сплави [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра техн. наук : спец. 05.16.02 "Металургія чорних металів" / Нурадинов Абди Сайдахматович ; НАН України, Фіз.- технол. ін-т металів та сплавів. – К., 2007. – 32 с. – 26-28.
Нурадинов А.С. "Управління формуванням структури металевих заготівок шляхом теплосилових дій на твердіючі сплави"
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.16.02 - "Металургія чорних металів". - Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України, Київ, 2007.
Дисертаційна робота присвячена теоретичному та експериментальному узагальненню закономірностей процесів кристалізації, термокапілярного масопереносу ліквуючих домішок, формування кристалічної структури і властивостей твердіючих литих заготівок в умовах теплосилових дій на рідкий та твердіючий розплав.
Методами фізичного і математичного моделювання та натурними експериментами визначено основні закономірності тепломасопереносу в рідких та твердіючих сплавах в умовах диференційного тешювідводу, зовнішнього тиску, вібрації та газоімиульсного перемішування. Доведена важлива роль конвекції в формуванні структури зливків та отримано кількісний зв'язок процесів кристалізації і структуроутворення сплавів зі значенням температурного градієнту по перерізу зливків.
Аналітично та експериментально підтверджена гіпотеза пре те, що просування ликватів в міждендритних ділянках твердіючих сплавів відбувається не внаслідок молекулярної дифузії, а в результаті эозвитку капілярного і конвективного масопереносів і пов'язано з виникненням міжфазних сил на границі ліквуючих речовин і зростаючих кристалів. Встановлено кількісний зв'язок кінетики просування ліквата з параметрами зовнішнього тиску.
Експериментально доведено, що реалізація механізму дії вібрації на твердіючий розплав пов'язана з умовами зовнішнього тешювідводу: при інтенсивному тепловідводі механізм дії вібрації на розплав полягає в руйнуванні фронту кристалізації за рахунок ударних навантажень пружних хвиль, а в умовах слабкого тепловідводу - в створенні центрів кристалізації за рахунок розвитку кавітації. Науково обірунтовані оптимальні параметри газоімпульсного перемішування сплавів.
Віброобробка твердіючих сталевих, чавунних та алюмінієвих зливків забезпечила суттєве подрібнення макро- і мікроструктури в сталі, утворення тонкодиференційної графітної евтектики в чавуні, рівномірний розподіл евтектики в алюмінієвому сплаві, підвищення на 15-45% пластичних властивостей сталі та на 33-54% алюмінієвого сплаву, а також суттєво зниження остаточних напруг в сталевих зливках та зварювальних швах.
Розроблені обладнання та технологія вібрації пройшли промислову перевірку на ряді підприємств країн СНД при одержанні якісних литих заготівок для відповідальних деталей газо- і нафтопромислового устаткування.
Ключові слова: зливок, сплав, тепловідвід, тиск, вібрація, газоімпульсне перемішування, кристалізація, термокапілярний масоперенос, структура, властивості.
|