Х19 |
Хандожко, О. Г. Надтонкі взаємодії та стан домішок і дефектів у телуридах свинцю-олова і моноселенідах індію і галію [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра фіз.-мат. наук : спец. 01.04.10 "Фізика напівпровідників і діелектриків" / Хандожко Олександр Григорович ; Чернів. нац. ун-т ім. Юрія Федьковича. – Чернівці, 2006. – 36 с. – 29-33.
Хандожко О.Г. Надтонкі взаємодії та стан домішок і дефектів у телуридах свинцю-олова і моноселенідах індію і галію. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за фахом 01.04.10.- фізика напівпровідників і діелектриків.
Робота присвячена встановленню особливостей зонного спектра та перетворень у системі домішок і дефектів у телуридах свинцю й олова, а також вивченню стану домішок у шаруватих кристалах моноселенідів індію та галію на основі досліджень надтонких взаємодій радіоспектроскопічними методами (ЯМР, ЕПР, ЯКР).
За концентраційними залежностями зсуву Найта та ширини резонансних ліній знайдені критичні точки зонного спектра в РЬТе та SnTe, які пов'язані зі зміною топології поверхні Фермі. З досліджень ЯМР і ЕПР установлена динаміка перетворень у системі домішок і власних точкових дефектів у пластично деформованих зразках PbTe:Mn PbTe:Gd. Існування нанообластей із власною провідністю пояснюється утворенням парамагнітних комплексів донорного типу (Gd+3 -VTe+ і Gd+3 -Pbi). Встановлено тунельний механізм рухливості домішкових іонів Li в SnTe:Li і PbTe:Li. Характер спектрів ЯМР і ЯКР в інтеркальованих літієм шаруватих кристалах GaSe:Li свідчить про існування в міжшаровому просторі двох станів іонів літію: рухомих іонів Li+ і фіксованих, які знаходяться в тетраедричних пустотах, утворених сусідніми моноатомними шарами Se. Дослідження спектрів ЕПР, кривих намагнічення та динамічної магнітної сприйнятливості в шаруватих кристалах In1.xMnxSe (x=0.0125) показали, що в невідпалених зразках існують дві незалежні домішкові підсистеми - в кристалічному шарі та в міжшаровому просторі. При Т<77 К та в області кімнатних температур виникає тривимірний феромагнітний порядок. У відпалених зразках спостерігається двовимірний феромагнетизм. Для виявлення політипної структури в шаруватих кристалах GaSe і InSe застосований метод ЯКР.
Ключові слова: телурид свинцю-олова, зсув Найта, критичні точки, пластична деформація, точкові дефекти, парамагнітні комплекси, шаруваті сполуки, феромагнетизм.
|