Ш42 |
Шелех, Ю. Л. Умови безпечної експлуатації електроустановок постійної напруги [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.26.01 "Охорона праці" / Шелех Юрій Леонідович ; Держ. Макієв. н.-д. ін-т з безпеки робіт у гірн. пром-сті. – Макіївка, 2006. – 17 с. – 13-14.
Шелех Ю.Л. Умови безпечної експлуатації електроустановок постійної напруги. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.26.01 - охорона праці. - Державний Макіївський науково-дослідний інститут з безпеки робіт у гірничій промисловості, 2006.
Дисертація присвячена імовірнісній оцінці ураження людини в електроустановках постійної напруги.
У дисертації вирішена важлива наукова і соціальна задача створення безпечних умов взаємодії людей з електроустановками постійної напруги в аварійному режимі їх роботи шляхом нормування гранично допустимих електричних дій, які не викликають травмування організму. Розроблена математична модель ураження людини в електроустановках постійної напруги.
Вперше розроблена імовірнісна модель виникнення необоротного процесу під час дії на організм людини постійної напруги, яка враховує весь діапазон параметрів вольтамперних характеристик спільноти людей та площ дотику до струмовідних частин. За даними математичного експерименту на моделі досліджена залежність ймовірності виникнення необоротного процесу від значення постійної напруги дотику. Одержані допустимі за умовою запобігання необоротним процесам травмування організму людини напруги значно менші від прийнятих як допустимі в державних і міжнародних нормативах.
Обгрунтовані допустимі співвідношення опорів струмовідних та захисних провідників для типових систем заземлення та стандартної шкали номінальних напруг електроустановок постійної напруги, за яких напруги дотику не перевищують рекомендовані в роботі значення. Запропоновані заходи підвищення рівня безпеки міського електротранспорту та електроустановок провідного зв'язку.
Результати досліджень використані для розроблення Регламенту сертифікаційних випробувань електроустановок постійної напруги на відповідність вимогам електробезпеки, що погоджений Державним комітетом України з нагляду за охороною праці. Матеріали дисертації використані у сформованій і впровадженій в навчальний процес напряму "Електротехніка" в Національному університеті "Львівська політехніка" нової дисципліни "Теорія і практика електробезпеки".
Ключові слова: електробезпека, концепція, електричні параметри тіла, критерії електробезпеки, допустимі дії, необоротні процеси, нормативна база.
|