Ч-17 |
Чамор, Т. Г. Електромагнітно-спінові хвилі і коливання міліметрового діапазону в багатошарових структурах [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. фіз.-мат. наук : спец. 01.04.03 "Радіофізика" / Чамор Таміла Григорівна ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – К., 2006. – 20 с. – 16-17.
Чамор Т.Г. Електромагнітно-спінові хвилі і коливання міліметрового діапазону в багатошарових структурах - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.03 - радіофізика. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.
Дисертація присвячена дослідженню електромагнітно-спінових хвиль і коливань в багатошарових структурах.
Експериментально вивчено особливості спектрів елементарних магнітних збуджень в епітаксіальних плівках одновісних гексаферитів в стані з циліндричною доменною структурою (ЦДС) і плоскопаралельною доменною структурою (ППДС) та в області насичення при нормальному намагнічуванні. Отримані експериментальні результати добре узгоджуються з розрахунковими.
В роботі досліджено вплив підкладки на параметри взаємодії плівок гексафериту барію з НВЧ полем, проведено порівняльний аналіз для плівок різних товщин.
Вперше виявлено гістерезис частотно-польової залежності феромагнітного резонансу (ФМР) в епітаксіальних плівках та монокристалічних пластинках барієвих гексаферитів. Показано, що в епітаксіальних плівках перехід з однодоменного в багатодоменний стан відбувається плавно, а в монокристалічних об'ємних зразках - стрибком. Це пов'язано з тим, що епітаксіальна плівка не є однозв'язною магнітною областю, а складається з окремих блоків, де зародження доменної структури (ДС) відбувається при різних значеннях зовнішнього магнітного поля. Тому характер частотно-польової залежності може слугувати параметром якості епітаксіальних плівок.
Вперше отримані спектри зв'язаних коливань в структурі епітаксіальна плівка гексафериту барію-підкладка з гексагалату стронцію, що добре узгоджуються з теорією гібридизації електромагнітних та магнітостатичних коливань Олда. Експериментально досліджено зміну ширини лінії ФМР в області гібридизації.
Створено і досліджено одно та двочастотні НВЧ резонатори, де в якості резонуючого елементу використано епітаксіальну плівку з ППДС та НДС. Запропоновані технічні рішення, які можуть бути застосовані при розробці невзаємних пристроїв, що працюють в міліметровому діапазоні довжин хвиль.
Ключові слова: епітаксіальна плівка, феромагнітний резонанс, магнітостатичні коливання, гексаферит барію, плоскопаралельна доменна структура, циліндрична доменна структура, НВЧ резонатор.
|