Щ61 |
Щербань, В. В. Підвищення ефективності руйнування гірських порід конверсійними вибуховими матеріалами [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.15.11 "Фізичні процеси гірничого виробництва" / Щербань Володимир Валентинович ; Харків. н.-д. ін-т охорони праці. – К., 2005. – 21 с. – 18.
Щербань В.В. Підвищення ефективності руйнування гірничих порід конверсійними вибуховими матеріалами. - Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.11 - Фізичні процеси гірничого виробництва - Національний науково-дослідний інститут охорони праці. - Київ, 2005.
Дисертаційну роботу присвячено підвищенню ефективності руйнування гірських порід свердловинними зарядами з конверсійних ВМ.
На підставі представлених у роботі аналітичних досліджень встановлено, що підвищення ефективності застосування конверсійних ВМ досягається створенням умов, які забезпечують протікання детонації в свердловинному заряді за механізмом гарячих точок. Оцінено вплив ударного імпульсу, сформованого конверсійними ВМ, на процес руйнування гірської блокової породи в зоні відкольних руйнувань.
Для дрібноблокових масивів запропоновано використання при формуванні свердловинних зарядів композицій, що складаються з піроксилінових і баліститних порохів з вмістом піроксилінового пороху не нижче 50 % і насипною щільністю не менше 0,75 г/см3.
Для великоблочних масивів максимальна ефективність досягається застосуванням композицій з баліститних порохів і бризантних ВР з вмістом бризантної ВВ у межах 30-35 % або монолітних зарядів з баліститного твердого ракетного палива.
Запропоновано зниження чутливості конверсійних ВМ до механічних дій використанням поверхневої флегматизації водою та водомасляними складами.
Промислові випробування розроблених рецептур проведено на кар'єрах будівельних матеріалів Житомирської, Тернопільської та Івано-Франківської областей підприємствами "Західукрвибухпром", "Західдорвибухпром", "Сарнивибухпром". Впровадження результатів роботи дозволило одержати розрахунковий економічний ефект в сумі 2850 тис. грн. (за цінами грудня 2004 року).
Ключові слова: конверсійні вибухові матеріали, детонація, механізм руйнування, ініціюючий імпульс, блочний масив, хімічна сумісність.
|