С13 |
Савчук, В. С. Нижньокарбонове вугілля України: склад, якість та основні напрями його раціонального використання [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра техн. наук : спец. 04.00.16 "Геологія твердих горючих копалин" / Савчук Вячеслав Степанович ; Нац. гірн. ун-т. – Дніпропетровськ, 2006. – 36 с. – 30-34.
Савчук В.С Нижньокарбонове вугілля України: склад, якість та основні напрями його раціонального використання. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора геологічних наук за спеціальністю 04.00.16 - "Геологія твердих горючих копалин". Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2006.
Робота присвячена вирішенню актуальної проблеми визначення закономірностей і головних чинників зміни на площі та у стратиграфічному розрізі вугленосної товщі складу та якості нижньокарбонового вугілля України, встановлення його відносної технологічної й енергетичної цінності, визначення шляхів його раціонального використання.
На підставі нових методологічних засад інтерпретації даних про склад і якість вугілля визначені головні критерії, які контролюють його споживчу цінність. Виявлені особливості геологічних факторів різноманіття якості вугілля, розглянуті латеральні і стратиграфічні закономірності їх зміни. За результатами комплексної оцінки технологічних властивостей вугілля встановлені напрями їх раціонального використання.
Доведено, що вугілля різних світ суттєво відрізняється за властивостями, які визначають ефективність його енергетичного і технологічного використання. Сформульовано висновок про неповторність і поступальний хід процесу вуглеутворення на території України, який розширює теоретичну уяву про закономірності зміни складу та якості вугілля і поглиблює уявлення про історичність у розвитку вуглеутворення.
Застосування комплексної оцінки складу і якості вугілля й узагальнення отриманих даних за розробленою системою дозволяє вирішувати важливу практичну проблему його раціонального використання.
Ключові слова: нижньокарбонове вугілля, відновленість, метаморфізм, петрографічний склад, хіміко-технологічні властивості, марки, дослідне коксування, відносна технологічна і енергетична цінність органічної маси вугілля, напрями використання вугілля.
|