О-85 |
Оторвін, П. І. Вибір складу шихти, який забезпечує раціональний розвиток процесів шлакоутворення при виплавці чавуну [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.16.02 "Металургія чорних металів" / Оторвін Павло Іванович ; НАН України, Ін-т чорної металургії ім. З. І. Некрасова. – Дніпропетровськ, 2006. – 21 с. – 16-17.
ОТОРВІН П.І. Вибір складу шихти, який забезпечує раціональний розвиток процесів шлакоутворення при виплавці чавуну. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук зі спеціальністю 05.16.02 - "Металургія чорних металів". - Інститут чорної металургії ім. 3.1. Некрасова HAH України, м. Дніпропетровськ, 2006.
Дисертаційна робота присвячена актуальним питанням розробки і впровадження у виробництво нових підходів до оптимізації складу шихти, який забезпечує раціональний шлаковий режим і виплавку чавуну необхідної якості.
На основі теорії фізико-хімічного моделювання металургійних розплавів, яка розроблена Е.В. Приходько, в роботі розвинена методика прогнозування властивостей залізорудних матеріалів, складу і властивостей первинних та кінцевих шлаків, моделі розрахунку яких використані в системі "Шлак", що функціонує в системах АСУТП ДП комбінату "Криворіжсталь".
Для багатокритерійної оптимізації шлакового режиму в умовах роботи доменних печей заводів України обгрунтовано використання (підтверджене патентом України) взаємозв'язаних співвідношень CaO/SiO2 та Al2O3/MgO кінцевого шлаку.
На підставі розвиненої методики оцінки впливу показників шихти і дуттьового режиму плавки на процеси міжфазного розподілу елементів між чавуном та шлаком розроблені алгоритми і програми системи "Прогноз". Адаптовані до умов ВАТ "Криворіжсталь" вони дозволяють коректувати склад шихти, що забезпечує необхідну якість продуктів плавки.
Виконана оцінка впливу використаних промивальних матеріалів і відходів на властивості одержаних розплавів. Обгрунтован допустимий діапазон їх складу в проплавляємій шихті. Запропоновані ефективні способи формування шихтових матеріалів ("промивок"), що мають високий ступінь акумуляції ними лужних сполук, із залученням у виробництво вторинних ресурсів. Вперше одержані прогнозні рівняння в'язкості і температури кристалізації беззалізних і залізовмісних шлакових розплавів, що містять луги. Виконана ранжировка промивальних матеріалів по ступеню їх агресивності до футерування печі при попаданні на периферію.
Ключові слова:, шихта, чавун, шлак, властивості залізовмісних і шлакових розплавів, промивальні суміші, лужні сполуки.
|