П20 |
Патлашенко, Ж. І. Розробка малогабаритних подвійних монохроматорів для атмосферної УФ спектрометрії та оптимізація їх абераційних алгоритмів [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. фіз.-мат. наук : спец. 01.04.01 "Фізика приладів, елементів і систем" / Патлашенко Жанетта Іллівна ; Одес. нац. політехн. ун-т. – Одеса, 2006. – 23 с. – 18-20.
Патлашенко Ж.І. Розробка малогабаритних подвійних монохроматорів для атмосферної УФ спектрометрії та оптимізація їх абераційних алгоритмів - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.01 - фізика приладів, елементів і систем. - Одеський національний політехнічний університет, Одеса, 2006.
Робота присвячена проблемам приладобудування для вирішення сучасних задач атмосферної УФ спектроскопії.
Приведено результати розрахунків та аналізу оптико-фізичних та оптико-механічних особливостей схеми подвійного дифракційного монохроматора з відніманням дисперсії на базі сферичних ґраток для дистанційного зондування озоносфе-ри Землі в спектральному діапазоні 252.0-339.8 нм з метою глобального картографування вертикальних профілів концентрації та загального вмісту озону. Розрахунки зроблено для повного набору вихідних оптико-спектральних даних, що формуються на основі теоретичного аналізу спектрального складу зворотно розсіяної сонячної радіації в атмосфері Землі з урахуванням особливостей УФ озонометрії в жорстких польових умовах, наприклад на космічних платформах, що вимагає врахування специфічних фізико-технічних вимог.
Запропоновано більш точний та універсальний, порівняно з класичним, метод чисельного абераційного розрахунку дифракційних монохроматорів на прикладі схеми одинарного монохроматора. Метод дозволяє будувати абераційне спектральне зображення вхідної щілини та проводити мінімізацію його аберацій.
Розглядаються методи і фізико-технічні засоби для дослідження, градуювання і метрологічної атестації основних енергетичних спектральних характеристик (абсолютна спектральна чутливість, динамічний діапазон, розсіяна радіація) малогабаритних озонометричних УФ спектрометрів в діапазоні 250-350 нм.
Досліджується можлива точність розв'язку оберненої задачі спектрометрії для відновлення з оптимальною точністю поточних значень спектральної густини зворотно розсіяного в космос сонячного УФ випромінювання молекулами атмосферного озону, що відкриває нову реальну можливість покращення якості даних космічної УФ спектроозонометрії.
Ключові слова: УФ спектрометр, атмосферна спектрометрія, абераційна теорія, метрологічна атестація, обернена задача.
|