М28 |
Марочка, В. В. Демпфірування вертикальних коливань балкових пішоходних мостів елементами з гідравлічними опором [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.23.01 "Будівельні конструкції, будівлі та споруди" / Марочка Віталій Владиславович ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. – Дніпропетровськ, 2006. – 18 с. – 14-15.
Марочка В.В. Демпфірування вертикальних коливань балкових пішохідних мостів елементами з гідравлічним опором. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.01 - будівельні конструкції, будівлі та споруди. - Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, Дніпропетровськ, 2006.
Дисертаційна робота присвячена визначенню ефективності конструкційних демпферів, розробці методик розрахунку прогонової будови з демпферами, розробці рекомендацій щодо проектування та експлуатації даних пристроїв.
Проаналізовані основні методи зменшення надмірних вертикальних коливань, встановлено переваги конструкційного методу гасіння коливань взагалі, та конструкційних демпферів з гідравлічним опором зокрема.
Досліджено особливості просторової роботи прогонової будови з демпферами. Розглянуто вплив конструкційних демпферів на вертикальні, горизонтальні та крутильні коливання прогонових будов. Досліджені деякі аварійні режими роботи демпфера.
Побудовано та розв'язано три математичні моделі, що дозволяють дослідити роботу балкових прогонових будов з конструкційними демпферами, розроблено ряд висновків та рекомендацій, що дозволяють якісно охарактеризувати особливості роботи вищезазначеної динамічної системи. На основі цих моделей розроблено методику динамічного розрахунку балкових прогонових будов з демпферами.
З метою практичного дослідження сумісної роботи прогонової будови та демпферів розроблено модель балкової прогонової будови з конструкційними демпферами, яка підтвердила розроблену раніше методику динамічного розрахунку балкової прогонової будови з демпферами.
На основі проведених досліджень вдалося отримати методику, що дозволяє ефективно підібрати параметри демпфера, і тим самим зменшити вимушені вертикальні коливання балкових пішохідних прогонових будов. При цьому збільшується комфортність пішоходів, зменшується чутливість прогонових будов до будь-якого динамічного навантаження, збільшується строк їх служби.
Ключові слова: балкова прогонова будова, конструкційний демпфер, вимушені коливання, математична модель, частота власних коливань.
|