М52 |
Мерзлікін, А. В. Обгрунтування методу прогнозу і параметрів переходу розривних малоамплітудних порушень [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.15.11 "Фізичні процеси гірничого виробництва" / Мерзлікін Артем Володимирович ; Нац. гірн. ун-т. – Дніпропетровськ, 2005. – 18 с. – 14-15.
Мерзлікін А.В. "Обґрунтування методу прогнозу і параметрів переходу розривних малоамплітудних порушень". Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.11 - "Фізичні процеси гірничого виробництва", Національний гірничий університет Міністерства освіти і науки України, Дніпропетровськ, 2005.
У роботі уточнено механізм зародження МАП і встановлено нелінійний зв'язок між напруженнями та деформаціями, який має перевагу не тільки на завершальному етапі формування МАП, але й на початковому етапі, коли відбувається формування осередків позамежних деформувань у вигляді вихрів, стоків, джерел, локальних змін напрямку на фоні формування зон напруженого стану. Інтенсивність прояву локальних аномалій коливається від 0,4 до 0,6 га"1. В процесі формування МАП утворені аномалії зникають.
Встановлена залежність між коефіцієнтом витягнутості МАП, який враховує напруження і деформації, що виникають протягом всього процесу формування розривів, та інтегральним розподілом напружень.
Обгрунтовано новий метод прогнозу і переходу МАП із застосуванням нейронних мереж і генетичних алгоритмів. Розроблена та обгрунтована раціональна архітектура мережі 6-5-1 для прогнозу МАП, яка дозволяє підвищити якість тренування і вірогідність прогнозу. Характер впливу вхідних і вихідних параметрів на процес зародження і розвитку МАП урахований знаком вагових коефіцієнтів зв'язків у нейронній мережі, а ступінь впливу -значенням вагових коефіцієнтів і зміщень.
Застосування методу прогнозу і переходу МАП у 24-й західної лави пласта Сц ш/у "Південноданбаське №1" дало можливість отримати економічний ефект в розмірі 89,2 тис. гривень в цінах 2003 року.
Ключові слова: малоамплітудне розривне порушення, напружено-деформований стан, план-графік, нейронна мережа, прогноз.
|