Л65 |
Лихенко, О. М. Наукові основи та практика виробництва вуглецевого відновника для недоменних споживачів [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.17.07 "Хімічна технологія палива і пально-мастильних метеріалів" / Лихенко Олександр Миколайович ; Укр. держ. н.-д. вуглехім. ін-т. – Х., 2005. – 20 с. – 15-16.
Лихенко О. М. Наукові основи та практика виробництва вуглецевого відновника для недоменних споживачів. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.07 - хімічна технологія палива і пально-мастильних матеріалів. - Український державний науково-дослідний вуглехімічний інститут Міністерства промислової політики України. -Харків, 2003 р.
В роботі розроблені та реалізовані на практиці наукові принципи складання вугільних сумішей з участю вуглевміщуючих активаторів, коксування яких забезпечує виробництво вуглецевих відновників поліпшеної якості з використанням частини не повністю завантаженого пічного фонду коксохімічних заводів України.
Встановлені основні закономірності розподілу деяких елементів (К, Na, Fe, Сl) у кам'яному вугіллі і антрацитах Донбасу та на цій основі розроблені критерії підбору вуглевміщуючих активаторів за показниками зольності (Ad > 46 %) і ступеню метаморфізму (Ro < 0,9 %).
Досліджена поведінка вибраних за цими критеріями гранульованих відходів флотації і рядового довгополум'яного вугілля у сумішах із спікливим вугіллям та встановлено, що органомінеральний характер обумовлює взаємодія вуглевміщуючого активатора із реакційноздатними фрагментами термічних перетворень як активатора, так і вугілля. Одним із проявів цієї взаємодії є інтенсифікація поліконденсаційних процесів.
Визначено технологічне призначення та раціональна масова доля активатору у складі сировинної бази виробництва вуглецевого відновника із підвищеною реакційною здатністю та питомим електроопором.
Розроблені марочні склади (%) основного (30 Г, 55 Ж, 15 вуглевміщуючого активатора) та резервного ( 55 Г, 35 Ж, 10 вуглевміщуючого активатора) варіантів сировинної бази.
Показано, що схема "Д11Г забезпечує раціональне сполучення гранулометричного складу, середньозваженої крупності, насипної густини та спікливості шихти з вуглевміщуючим активатором.
Результати випробувань дослідними плавками у печі Таммана виявили ряд переваг нових вуглецевих відновників у порівнянні із коксовим горішком, перш за все - підвищені реакційна здатність, питомий електроопір та відновлювальна здатність.
Розроблена автором наукова концепція реалізована при виробництві 240 тис. т вуглецевого відновника із шихти з участю гранульованих відходів флотації на коксовій батареї № 5 Дніпродзержинського КХЗ.
Використання промислового вуглецевого відновника замість коксового горішка у виробництві сілікомарганцю на Нікопольському заводі феросплавів забезпечило стабілізацію процесу плавки, підвищення вилучення марганцю на 1,0-1,5 % і кремнію на 1,5-2,0 %, а також зниження витрат електроенергії на 10-30 кВт. ч на одну тонну сплаву.
Ключові слова: вуглецеві відновники, вуглевміщуючі активатори, елементний склад, гранульовані відходи флотації, реакційна здатність, питомий електроопір, структурна міцність, сировинна база коксування, дослідні плавки.
|