М13 |
Мазур, С. В. Закономірності взаємодії металу, що деформується, з технологічним інструментом та підвищення ефективності виробництва труб на агрегатах зі станами подовжньої оправочної прокатки [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.03.05 "Процеси та машини обробки тиском" / Мазур Сергій Валерійович ; Нац. металург. акад. України. – Дніпропетровськ, 2005. – 19 с. – 16.
Мазур С.В. Закономірності взаємодії металу, що деформується, з технологічним інструментом та підвищення ефективності виробництва труб на агрегатах зі станами подовжньої оправочної прокатки. - Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.03.05 - Процеси та машини обробки тиском. - Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2005.
У дисертації одержало розвиток рішення науково-технічної задачі, пов'язаної з визначенням закономірностей взаємодії металу, що деформується, з технологічним інструментом: оправками (прошивною, короткою та довгою для подовжньої прокатки), круглими калібрами валків, роликами кантувача. На цій основі отримані залежності для розрахунку критичного тиску, що ініціює пластичний плин приконтактних шарів носка оправки, розроблено критерій, що визначає граничні умови працездатності оправки. Практичне значення одержаних результатів полягає в можливості прогнозування працездатності без проведення дослідних прокаток, що є важливим при освоєнні виробництва труб з нових конструкційних та важкодеформівних сталей.
Проведено аналіз кінематичної і силової взаємодії труби з роликами кантувача, умов тангенціальної стійкості недокантованої труби при захоплені та прокатці в круглому калібрі з урахуванням кутових та лінійних зсувів валків відносно одне одного, процесу скручування труби при прокатці.
Розроблено алгоритм розрахунку товщини мастильного шару між внутрішньою поверхнею труби та оправками (короткою та довгою), який враховує вплив зміни товщини стінки труби в зоні редукування осередку деформації та розкид вхідних факторів. Отримані рішення дозволяють підвйщиїи точність оцінки енергосилових параметрів та витрат енергії при безперервній оправочній прокатці.
Показано ефективність таких енергозберігаючих заходів, як скорочення терміну перебування труби на прокатному полі та зменшення-витрат,тепла за рахунок тепловідбиваючих поверхонь.
Ключові слова: заготовка, труба, технологічний інструмент,. .ролики кантувача, взаємодія, технологічне мастило, сортамент,,, . точність, енергозбереження, прогнозування.
|