К82 |
Кришеник, В. М. Наведена анізотропія та релаксаційні ефекти в аморфних халькогенідах [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. фіз.-мат. наук : спец. 01.04.10 "Фізика напівпровідників та діелектриків" / Кришеник Володимир Михайлович ; Ужгород. нац. ун-т. – Ужгород, 2005. – 19 с. – 14-16.
Кришеник В.М. Наведена анізотропія та релаксаційні ефекти в аморфних халькогенідах.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.10 - фізика напівпровідників та діелектриків. -Ужгородський національний університет, Ужгород, 2005.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню оптично анізотропних властивостей і релаксаційних перетворень при фізичному старінні та під впливом зовнішніх чинників в термічно осаджених аморфних плівках бінарних систем As-S(Se), розгляду можливостей їх використання в оптоелектронних і інтегрально-оптичних пристроях. Основні результати отримані з допомогою високочутливих хвилеводних методик з резонансним збудженням оптичних мод у плівках.
Досліджено виявлену в свіжоосаджених плівках природну та фотостимульовану оптичну анізотропію (двопроменезаломлення). Вивчено залежності параметру метастабільної природної анізотропії (двопроменезаломлення на рівні 10-2) від умов виготовлення та хімічного складу. Для плівок AsxS1-x (0,20?x?0,40) максимальні значення природного двопроменезаломлення виявлено в околі складу AS2S5, тоді як в дослідженнях фотоіндукованого двопроменезаломлення спостерігали монотонне зростання параметру анізотропії зі збільшенням вмісту As. На основі аналізу здобутих результатів запропоновано моделі, які пояснюють можливу природу цих явищ. Вони враховують особливості організації нанонеоднорідної структури плівкового середовища та зміни на її локальних (проміжному та мезоскопічному) рівнях.
Досліджено релаксаційні (спонтанні та стимульовані ззовні) зміни параметру анізотропії та показника заломлення плівок бінарних систем As-S(Se) широкого діапазону складів. Виявлена в аморфних плівках природна оптична анізотропія проявляла помітну нестабільність, обумовлену високою вірогідністю релаксаційних трансформацій локальної структури аморфного середовища. Розраховані апроксимаційні залежності релаксаційних змін оптичних параметрів, що підтверджують активаційний, структурно обумовлений характер перетворень.
Вивчено скалярні оптичні ефекти в плівкових хвилеводах на основі аморфного матеріалу системи As-S. Показана можливість реалізації оптоелектронних та інтегрально-оптичних пристроїв з пасивними й активними робочими функціями базових елементів на їх основі.
Ключові слова: аморфні халькогеніди, As-S, As-Se, оптичні властивості, показник заломлення, оптична анізотропія, релаксаційні перетворення фотоструктурні зміни, оптичні хвилеводи.
|