К65 |
Коптєва, Г. Л. Рух як формотвірний фактор в архітектурній композиції (актуальність і генетичні передумови) [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. архіт. : спец. 18.00.01 "Теорія архітектури, реставрація пам'яток архітектури" / Коптєва Гелена Леонідівна ; Одес. держ. акад. буд-ва та архіт. – Одеса, 2006. – 20 с. – 16-17.
Коптева Г.Л. Рух як формотворний фактор в архітектурній композиції (актуальність і генетичні передумови). - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата архітектури за спеціальністю 18.00.01 - теорія архітектури, реставрація пам'яток архітектури. -Одеська державна академія будівництва та архітектури, Одеса, 2006.
Дисертація присвячена виявленню формотвірної дії руху в архітектурній композиції в естетико-психологічному аспекті сприйняття вузлів просторово-часової структури міста. На підставі порівняльного аналізу архітектурних, загальнонаукових і мистецтвознавчих концепцій, а також вибраної методики дослідження проведено дослідження історичних містобудівних ансамблів Чернігова, Ізюма, Святогорська з погляду ритмічних побудов їх композиції з виявленням естетико-емоційного (архетипічного) аспекту сприйняття архітектурно-просторових структур. Розкрито емоційно-психологічний і інформдційцосформотвірний потенціал фактора руху. Введено поняття "пороговогопростору" як архетипічного аспекту ритмічного акценту. Встановлено, що на синтез вражень, сформованих шляхами руху, впливає ритмічна послідовність просторів, утворених акцентами і паузами. При цьому акцент повинен мати якості "порогового простору", а пауза - "розрядки". На підставі виконаного дослідження розроблена методика архітектурно-семіотичного аналізу композиційної структури міста (ансамблю), що враховує психологічний аспект сприйняття.
Ключові слова: формотвірна дія руху, аспект сприйняття, архетип, "пороговий простір", художній ритм, семіотика.
|