К15 |
Кайнц, Д. І. Доменна структура та фазові перетворення у халькогенідних сегнетоелектриках-напівпровідниках та сегнетоеластиках [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. фіз.-мат. наук : спец. 01.04.10 "Фізика напівпровідників та діелектриків" / Кайнц Діана Іванівна ; Ужгород. нац. ун-т. – Ужгород, 2006. – 19 с. – 14-16.
Кайнц Д.І. Доменна структура та фазові перетворення у халькогенідних сегнетоелектриках-напівпровідниках та сегнетоеластиках - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.10 - фізика напівпровідників та діелектриків. - Ужгородський національний університет, Ужгород, 2006.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню доменної структури сегнетоелектричних кристалів Sn2P2S6 та SbSI і сегнетоеластичних кристалів та твердих розчинів сімейства аргиродитів типу Cu6PS5Br(I,Cl). На основі досліджень, проведених з використанням методів хімічного травлення, атомно-силової мікроскопії та оптичного методу, візуалізовано реальну доменну структуру вищезгаданих кристалів. Показано можливість існування, поряд з електронейтральними (паралельними до вектора поляризації) доменними стінками, заряджених доменних границь, нахилених до полярного вектора. Проведено дослідження макродефектної структури кристалів Sn2P2S6, встановлено основні ростові дефекти, серед яких спостерігаються зони росту, терасоподібні та шаруваті утворення, двійники, а також криві поверхні, що повторюють форму кристалу, вирощеного через проміжну рідку фазу.
Досліджена доменна структура номінально чистих та змішаних кристалів системи Cu6PS5Br(I,Cl). Для твердих розчинів Cu6PS5Br1-xIx з підвищеним вмістом йоду ( х ? 0,5) виявлено суттєве пониження температури виникнення сегнетоеластичної доменної структури. Запропоновано опис реальної структури кристала CuePSsBr як природної надгратки для кубічної прафази з повністю заповненими позиціями атомів міді, на відміну від реального заповнення 33%. Для уточнення температур і характеристик фазових перетворень, а також кристалічної структури кристалів, проведено рентгеноструктурний та калориметричний аналіз взірців у широкому діапазоні температур. Існування реальної кубічної гранецентрованої надгратки -43 с було виявлено для складів Cu6PS5Br1.xIx з підвищеним вмістом йоду ( х? 0,5). Показано, що формування такої надгратки створює додаткові координації позицій атомів міді і суттєво перебудовує підгратку міді в цілому, а також приводить до появи кластерів провідності міді всередині координаційних тетраедрів, які є визначальними для механізму термостимульованої іонної міграції в даних кристалах. На основі сукупності даних по спостереженню доменної структури, рентгеноструктурному та калориметричному аналізу та вивченню температурних залежностей швидкості ультразвуку, термічного розширення та провідності запропоновано концентраційну фазову діаграму змішаних кристалів Cu6PS5Br1.xIx.
Ключові слова: сегнетоелектрики-напівпровідники, сегнетоеластики, доменна структура, термоіндукована міграція іонів, фазові перетворення.
|