З-48 |
Зеленева, О. Г. Відновлення оксидів d-елементів у середовищі метанолу [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. хім. наук : спец. 02.00.01 "Неорганічна хімія / Зеленева Оксана Геннадіївна ; Донец. нац. техн. ун-т. – Донецьк, 2006. – 21 с. – 16-18.
Зеленева О.Г. Відновлення оксидів d-елементів у середовищі метанолу. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.01 - неорганічна хімія. - ДВНЗ "Донецький національний технічний університет", Донецьк, 2006.
Дисертація присвячена встановленню умов перебігу і основних закономірностей реакцій відновлення оксидів d-елементів у неводному середовищі СН3ОН - TiCl1 - Аl як способу синтезу і регулювання стехіометрії оксидів.
Визначено хімічний і фазовий склад продуктів відновлення вищих оксидів Сu, V, Mo і W в залежності від температури, тривалості реакції і концентрації TiCl4. Можливий ступінь відновлення корелює з енергією зв'язку кисню в кристалічних ґратках оксидів, а також залежить від розміру частинок порошку. Знайдено умови синтезу однофазних оксидів Сu2О, V3O7, VO2, Мo4О11, а також умови контрольованої зміни оксигенової стехіометрії купрату YВа2Сu3Оx в інтервалі 7 ? х ? 6,3 варіюванням тривалості відновлення при кімнатній температурі.
Кінетика відновлення CuO і YВа2Сu3О6,96 визначається переносом кисню з об'єму кристалитів по каналах прискореної дифузії типу мікротріщин у випадку CuO і базовим площинам (001) елементарних комірок у кристалітах купрату. Запропоновано модельні уявлення, що пояснюють знайдені особливості кінетики, а також значне прискорення і зниження температури реакції у неводній системі СН3ОН - TiCl4 - Аl.
Виявлено, що у відновлених при кімнатних температурах зразках YВа2Сu3Оx структурні фазові переходи, зміна параметрів елементарної комірки і зниження критичної температури відбуваються при більш низьких вмістах Оксигену, ніж у зразках, отриманих за традиційною високотемпературною технологією.
Ключові слова: оксиди d-елементів, барій-ітрій купрат, неводне середовище, відновлення, низькотемпературний синтез, нестехіометрія, кінетика, структура, електрофізичні властивості.
|