Д44 |
Дивинський, С. В. Закономірності дифузії в інтерметалідах та сплавах на основі перехідних металів [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук, ступеня д-ра фіз.-мат. наук : спец. 01.04.13 "Фізика металів" / Дивинський Сергій Васильович ; НАН України, Ін-т металофізики ім. Г. В. Курдюмова. – К., 2006. – 32 с. – 26-29.
Дивинський СВ. Закономірності дифузії в інтерметалідах та сплавах на основі перехідних металів. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.13 - фізика металів. - Інститут металофізики ім.Г.В.Курдюмова НАН України, Київ, 2006.
В роботі систематично досліджено дифузію в об'ємі, межами зерен та межами фаз інтерметалевих сполуках перехідних металів на основі алюмінію. Комп'ютерне моделювання застосовано для встановлення реальних механізмів дифузії. Розроблено модель дифузії в нанокристалічному інтерметаліді з ієрархічною структурою та систематично проаналізовано концентраційні профілі, одержані в усіх теоретично можливих кінетичних режимах. Встановлено, що прискорення дифузії в нанокристалічних матеріалах, одержаних спіканням молотих порошків окислів, відноситься до атомного перенесення вздовж не-релаксованих поверхонь розмежування агломератів нано-зерен. Дифузійні властивості меж нано-зерен подібні до меж зерен в полікристалічному матеріалі того ж складу. Поверхні розмежування між агломератами є шляхами найшвидшої дифузії в матеріалі і їх наявність слід брати до уваги для аналізу і оптиміза-ції процесу спікання в нано-сплавах, вироблених методом порошкової металургії. В результаті систематичних досліджень встановлено фундаментальну неоднорідність розподілу атомів домішки в сплавах навіть після цілого ряду високотемпературних відпалів. Це явище необхідно враховувати для безпечного використання сплавів як функціональних матеріалів. Вперше експериментально доведено існування фазового переходу в системі мідь-вісмут з появою особливої квази-рідкої міжзеренної фази зі значно прискореними дифузійними властивостями.
|