Д75 |
Дробоног, Н. М. Технологія отримання сполук ванадію та молібдену з відпрацьованих каталізаторів [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.17.01 "Технологія неорганічних речовин" / Дробоног Наталія Миколаївна ; Нац. техн. ун-т "Харків. політехн. ін-т". – Х., 2005. – 20 с. – 16-18.
Дробоног Н.М. Технологія отримання сполук ванадію та молібдену з відпрацьованих каталізаторів. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.01 - технологія неорганічних речовин. - Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Харків, 2005.
Дисертація присвячена розробці технології отримання сполук ванадію та молібдену з відпрацьованих каталізаторів з одночасною ліквідацією екологічно небезпечних відходів промисловості.
У дисертації проведено термодинамічні дослідження з вивчення взаємодії компонентів відпрцьованого каталізатору з киснем. Проведено дослідження з вивчення впливу параметрів на процес окиснювального випалу відпрацоьваного Ni-Mo каталізатору: температури, розміру часток, об'ємної швидкості повітря та терміну процесу. На підставі отриманих даних запропоновано математичну модель процесу окиснювального випалу.
Вивчено розчинність сполук ванадію, молібдену та нікелю при одночасній їх присутності в розчині аміаку та установлено, що присутність сполук молібдену істотно впливає на розчинність сполук ванадію. Запропоновано реактор, який дозволяє поєднувати два процеси та ліквідує кристалізацію NH4VO3 у шарі каталізатору. Досліджено процес кристалізації сполук ванадію та молібдену. Установлено, що в розчинах з високим вмістом молібдену утворюється осад NH4VO3 чистотою 99,42% та осад, що має склад (NH4)4(NiH6Mo6O24)·5H2O, з якого можна отримати чистий (NН4)6Мо7O24·4Н2O. Запропоновано принципову технологічну схему та основне обладнання для отримання сполук ванадію та молібдену з відпрацьованих каталізаторів. Розраховано економічні показники запропонованої технології.
Ключові слова: відпрацьовані каталізатори, окиснювальний випал, розчинення, осадження, сполуки ванадію, молібдену, технологія.
|