Г85 |
Грищук, Т. В. Моделювання процесу і класифікації голосових команд [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 01.05.02 "Математичне моделювання та обчислювальні методи" / Грищук Тетяна Вікторівна ; Вінниц. нац. техн. ун-т. – Вінниця, 2006. – 19 с. – 16.
Грищук Т.В. Моделювання процесу аналізу і класифікації голосових команд. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 01.05.02 - математичне моделювання та обчислювальні методи. -Вінницький національний технічний університет, Вінниця, 2006.
Дисертація присвячена розв'язанню задачі моделювання процесу аналізу і класифікації голосових команд.
Для моделювання процесу аналізу і класифікації голосових команд розроблено математичну модель оптимізації даного процесу у вигляді дерева класифікації. В якості критерію оптимізації обрано узагальнений функціонально-статистичний критерій, модифікований для задачі класифікації голосових команд, що можуть формально описуватись складними синтаксичними структурами. Для моделювання процесу аналізу мовного сигналу на рівні попередньої обробки розроблено "квазічастотну" модель мовоутворення, в якій мовний тракт вважається джерелом інформаційного сигналу, передача повідомлення в якому здійснюється шляхом модуляції трьох несучих частот. Розроблено метод класифікації голосових команд та математичну модель синтаксичного аналізу і класифікації голосових команд на граматичних марковських мережах. Запропонована математична модель узагальнює процеси синтаксичного аналізу формальної граматики та класифікації вхідних голосових команд, що дає можливість проводити скорочення граматичних ланцюжків в процесі класифікації без втрат в достовірності класифікації. В розробленому методі класифікації голосових команд використовується інформація про тривалість звучання окремих фонем мови, за рахунок чого досягається підвищення швидкодії процесу класифікації голосових команд. Запропоновано спосіб кодування мовних образів ранговими конфігураціями та модель нейтронної мережі, призначеної для класифікації.
На основі запропонованих моделей та методів розроблено методичні, алгоритмічні та програмні засоби для моделювання та оптимізації систем розпізнавання мови.
Ключові слова: моделювання, аналіз і класифікація, голосові команди, ефективність, оптимізація процесу класифікації, марковські моделі, розпізнавання мови.
|