Г94 |
Гуляницький, Л. Ф. Розробка моделей і наближених методів комбінаторної оптимізації та їх застосування в інформаційних технологіях [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня д-ра техн. наук : спец. 01.05.02 "Математичне моделювання та обчислювальні методи" / Гуляницький Леонід Федорович ; НАН України, Ін-т кібернетики ім. В. М. Глушкова. – К., 2005. – 32 с. – 26-29.
Гуляницький Л.Ф. Розробка моделей і наближених методів комбінаторної оптимізації та їх застосування в інформаційних технологіях. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 01.05.02 - математичне моделювання та обчислювальні методи. -Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України, Київ, 2005.
Дисертація присвячена питанням розробки, обґрунтування та апробації нових математичних моделей і методів розв'язання задач КО, створення інформаційних технологій та інструментальних засобів підтримки прийняття і оптимізації рішень за наявності скінченної множини альтернатив, а також застосування розроблених засобів в різних прикладних областях.
Для розв'язання задан комбінаторної оптимізації різних класів запропоновані метод прискореного імовірнісного моделювання (G-алгоритм), що належить до класу стохастичних методів локального пошуку, та метод деформованих многогранників, який реалізує оригінальну стратегію глобального пошуку у просторі розв'язків. На основі поєднання переваг розроблених алгоритмів запропоновані нові гібридні (метаевристичні) алгоритми комбінаторної оптимізації. Досліджені умови їх ефективної реалізації як на комп'ютерах з традиційною архітектурою, так і на багатопроцесорних обчислювальних комплексах. Теоретичні висновки підтверджені результатами проведених обчислювальних експериментів.
Розроблені нові математичні моделі ряду прикладних оптимізаційних проблем. Запропонована і обґрунтована нова технологія розв'язання задач оптимального вибору на основі використання групових експертних оцінок.
На базі розроблених моделей та методів запропонована і реалізована технологія підтримки прийняття відповідальних рішень на основі моделювання та прогнозування динаміки основних макроекономічних показників України.
Ключові слова: комбінаторна оптимізація, наближені алгоритми, гібридні алгоритми, паралельні обчислення, розміщення, інвестування, оптимізація мереж, інформаційні технології, підтримка прийняття й оптимізація рішень, задачі вибору, системи дискретної оптимізації, макроекономічне прогнозування.
|