А72 |
Антонюк, С. Л. Розробка і впровадження високоміцного титанового сплаву для зварних конструкцій авіаційного призначення [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.16.01 "Металознавство і термічна обробка металів" / Антонюк Сергій Лазаревич ; НАН України, Ін-т металофізики ім. Г. В. Курдюмова. – К., 2006. – 24 с. – 20.
Антонюк С. Л. Розробка і впровадження високоміцного титанового сплаву для зварних конструкцій авіаційного призначення. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.16.01 - металознавство і термічна обробка металів. Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова, НАН України, 2006.
Дисертаційна робота присвячена створенню вітчизняного, високоміцного технологічного сплаву з високою зварюваністю який володіє технологічними і експлуатаційними властивостями не нижче, ніж у промислового сплаву ВТ22.
Мета роботи - розробка теоретичних засад і практичних положень для вибору оптимальної з точки зору зварюваності системи легування (?+?)-титанового сплаву, вивчення впливу параметрів деформування, термічної обробки і зварювання на механічні і експлуатаційні властивості основного металу і зварних з'єднань сплаву.
Запропоновано при комплексному легуванні використовувати р-ізоморфні елементи з високою розчинністю в ?-фазі. Експериментально встановлено, що комплексне легування титану Nb і Мо підвищує розчинність Fe у ?-фазі і сприяє більш рівномірному розподілу А1 в ?- і ?-фазах. Визначено вплив легуючих елементів і ступеню легування на зварюваність сплаву. Показано, що легування комплексом Nb+Fe забезпечує високу зварюваність, рівноміцність ЕПЗ з'єднань основному металу при високих значеннях ударної в'язкості металу шву і ЗТВ. В результаті для подальших досліджень був запропонований багатокомпонентний сплав системи Ti-Al-Mo-V-Nb-Fe-Zr.
Встановлено, що сплав володіє високою зварюваністю при виконанні зварних з'єднань ЕПЗ, АДЗ вольфрамовим електродом як крізним проплавленням, так і по шару флюсу. Встановлена залежність температури поліморфного перетворення від системи легування, вивчено вплив параметрів деформування куванням і прокаткою на структуру і механічні властивості сплаву, досліджено вплив режимів термічної обробки на фазовий склад, структуру і властивості напівфабрикатів.
Ресурсні випробування довели, що втомна довговічність сплаву ТІ 10 по основному металу на типових зразках перевищує показники сплаву ВТ22. Втомні випробування зварних з'єднань показали, що їх довговічність відповідала встановленому ресурсу випробувань. Найбільш стійкими до втомних навантажень виявилися ЕПЗ з'єднання. Сплав ТІ 10 володіє високою стійкістю до утворення втомних тріщин.
Ключові слова: титанові сплави, мікроструктура, механічні властивості, зварюваність, ЕПЗ, аргонодугове зварювання, технологія, прокатка, кування, термічна обробка.
|